• 1Firma z 25-letnią tradycją
    zaufaj naszemu doświadczeniu
  • 1Największy magazyn części samochodowych w regionie
    Łączna powierzchnia naszych biur i magazynów to blisko 5000 metrów kwadratowych.
  • 1Zadbaj o swoje pieniądze
    wyeliminuj pośredników

Regeneracja pomp wspomagania

Regeneracja pomp wspomagania to skomplikowany proces wymagający podobnie jak w przypadku przekładni specjalistycznych narzędzi.
Również i tutaj dysponujemy odpowiednim zasobem narzędzi.

W każdym przypadku regeneracji pompy wspomagania podstawowy zakres czynności obejmuje:

1. Demontaż pompy i weryfikację części w celu ew. dalszego wykorzystania.


a. Komora ciśnieniowa wraz z wirnikiem i ruchomymi płytkami – obejmuje kontrolę zużycia powierzchni roboczej. Odstępstwa od wymiarów nominalnych i jakości bieżni dyskwalifikują cały zestaw (wirnik, płytki, komora) z dalszej eksploatacji.

b. Płyta oporowa przednia i tylna – sprawdzana pod katem jakości powierzchni roboczej i zużycia w zakresie trzymania wymiarów.
  
c. Elementy nie spełniające parametrów są wymieniane na nowe.

d. Wałek – kontrola wałka szczególnie w miejscu współpracy z uszczelniaczem.

e. W przypadku zużycia wałek podlega wymianie lub może być poddany procesowi metalizowania i następnie szlifowaniu w celu uzyskania nominalnych wymiarów.

f. Obudowa – kontrola stanu gniazda zaworu. Zarysowania i brak nominalnego wymiaru eliminują obudowę z dalszej eksploatacji. W niektórych typach pomp (z łożyskiem w postaci tulejki ślizgowej z kompozytem) można dokonać wymiany samego łożyskowania.

g. W przypadku typu pomp z zastosowanym łożyskiem kulkowym, wymiana łożyska jest obligatoryjna.
Piaskowanie i malowanie przy zachowaniu odpowiednich procedur.
Weryfikacja stanu gniazda uszczelnienia.

h. Zawór – kontrola stanu powierzchni roboczej oraz skalowanie w zakresie ciśnienia maks. pompy w funkcji obrotów.

2. Montaż pompy odbywa się w wydzielonych pomieszczeniach celem zapewnienia odpowiednich warunków (czystość, zapylenie).

Bardzo ważnym elementem przeprowadzanej naprawy jest dobór uszczelnienia. W tym przypadku podstawową funkcją jest uszczelnienie ruchu szybkoobrotowego z ciśnieniem.

Konstrukcja pompy wymaga zamontowania ich piast lub kół pompy w celu zapewnienia prawidłowej płaszczyzny współpracy z paskiem.
Kontrola odbywa się na testerze symulującym układ wspomagania w samochodzie. Napęd testera umożliwia badanie pompy w zakresie 100 do 3000 obr./min z płynną regulacją. Czujniki ciśnienia i temperatury oraz przepływu mają możliwość wykazania sprawności pompy w całym zakresie pracy z różną temperaturą oleju, wykazać ciśnienie robocze, maksymalne oraz szczelność i poziom głośności pracy.