• 1Firma z 25-letnią tradycją
    zaufaj naszemu doświadczeniu
  • 1Największy magazyn części samochodowych w regionie
    Łączna powierzchnia naszych biur i magazynów to blisko 5000 metrów kwadratowych.
  • 1Zadbaj o swoje pieniądze
    wyeliminuj pośredników

Regeneracja przekładni kierowniczych

Regeneracja przekładni kierowniczych to złożony i długotrwały proces, wymagający odpowiedniego parku maszynowego i narzędzi. Posiadamy na wyposażeniu m.in. ściągacze, kalibratory, wciągacze, precyzyjne przyrządy pomiarowe, tuleje montażowe i odpowiedni park maszynowy (w szczególności wiertarka koordynacyjna, szlifierki do wałków obrotowych, tokarka, piaskarka, prasa, tester przekłądni itd).

W każdym przypadku regeneracja przekładni kierowniczej to zakres czynności, który obejmuje:

1. oczyszczenie i rozebranie przekładni kierowniczej, a następnie weryfikację części w kierunku ewentualnego, dalszego wykorzystania:

a/ listwa - sprawdzenie wyboczeń, obrysu zębów listwy i poddanie obróbce polegającej na usunięciu usterek. Końcowy etap to szlifowanie i polerowanie powierzchni współpracującej z uszczelniaczami ciśnieniowymi, dobranymi wg nowych parametrów. W określonych okolicznościach koniecznym jest poddanie listwy metalizowaniu i ponownemu szlifowaniu w celu osiągnięcia wymiarów nominalnych.

b/ obudowa - sprawdzenie powierzchni cylindra zaworu rozdzielającego i cylindra tłoka listwy, - kontrola prawidłowości gniazd uszczelniaczy ciśnieniowych, - piaskowanie zewnętrznych powierzchni przy zachowaniu odpowiednich procedur, - kontrola współosiowości obudowy i listwy (zapewnienie prawidłowego przsuwu listwy w obudowie).

W przypadku stwierdzenia zużycia cylindra zaworu wymagany jest zabieg tulejowania. Polega to na rozwierceniu powierzchni cylindra i wprasowaniu cienkościennej tulejki honowanej. Zużytą powierzchnię cylindra tłoka listwy honujemy na całej długości, a kolejną czynnością jest dopasowanie tłoka listwy do nowych wymiarów po honowaniu.

Równie istotnym miejscem w obudowie, wymagającym szczególnej uwagi jest przednie gniazdo łożyskowania listwy. Ten cylindryczny otwór często bywa rozkalibrowany do wymiaru kamienia łożyskującego listwę. W takim wypadku wymagane jest roztoczenie otworu oraz wykonanie nowego kamienia.

Końcową czynnością jest malowanie.

c/ zawór - sprawdzenie stanu i zarysu zębów. W przypadku zużycia, zębatka wymaga wymiany. Sprawdzenie rozdziału i skuteczności dystrybucji oleju przez zawór (kontrola równomiernego wspomagania w lewą i prawą stronę oraz wartości ubytków ciśnienia i ilości oleju podawanego przez pompę. W przypadku stwierdzonych nieprawidłowości konieczna jest naprawa ub wymiana zaworu.

Listwa, obudowa i zawór w określonych przypadkach podlegają kontroli na defektoskopie.

2. Montaż przekładni odbywa się w wydzielonych pomieszczeniach celem zapewnienia odpowiednich warunków (czystość, zapylenie, etc.)

Bardzo ważnym elementem przeprowadzonej naprawy jest dobór uszczelnień. Dobór ten jest o tyle ważny, że uszczelniacze ciśnieniowe mają wiele cech charakterystycznych:

- miejsce zamontowania - pion, listwa (ruch obrotowy, posuwisto-zwrotny);

- wymiar - znikome różnice mają decydujący wpływ na skuteczność uszczelnienia;

- budowa (przekrój uszczelniacza) - zapewnienie optymalnych parametrów do miejsca pracy.

W związku ze skomplikowaną konstrukcją przekładni ważna jest technika montażu, zapewniająca poprawność działania.

Końcowym etapem jest kontrola na testerze, symulującym układ wspomagania kierownicy. Rozbudowana konstrukcja testera (w tym zastosowanie wielu czujników) umożliwia kontrolę naprawionej przekładni w zakresie:

- szczelności pod zwiększonym ciśnieniem,

- prawidłowego rozdziału wspomagania na lewą i prawą stronę oraz ewentualnych upływów z zaworu dystrybucyjnego,

- siły wspomagania w funkcji obrotów i wydatku pompy.

Jak widać z powyższego  prawidłowa regeneracja przekładni ma wiele aspektów, które decydują o jej późniejszym, długotrwałym i bezawaryjnym działaniu. Tak jak w każdej branży profesjonalizm wykonania i zastosowanie wysokiej jakości materiałów nie są obojętne dla ceny.